Planeta Inspiracji
Rozwój osobisty

Głos zdradzi emocje. Czy potrafisz „czytać” innych?

Prawdziwe emocje trudno ukryć w głosie. Tylko wprawieni gracze potrafią oszukiwać głosem

Powszechnie sądzi się, że emocje możemy wyczytać z twarzy. Niektórzy obserwują wnikliwie mowę ciała swojego interlokutora. I na tej podstawie próbują rozszyfrować prawdziwość bądź kłamstwo.

Czy warto zwracać uwagę na głos naszego rozmówcy?

Głos dostarcza informacji na temat stanu naszych emocji, czyli wszelkich pozytywnych lub negatywnych oznak tego, co w danej chwili doświadczamy czy przeżywamy. W dodatku naukowcy z Uniwersytetu Yale (USA)* doszli do wniosku, że ludzie najdokładniej identyfikują cudze emocje, gdy słuchają, ale nie patrzą.

Powiedzmy wprost: głos, podobnie jak mowa ciała, a nawet bardziej, zdradza to, co być może chcemy ukryć.

O ile pewne gesty, pozy  można wyćwiczyć, to nad głosem nie da się tak w sposób oczywisty i łatwy zapanować.

Jakie są charakterystyczne symptomy wyczuwalne w głosie i sposobie mówienia, które demaskują jego właściciela?
Radość

To, że ktoś uśmiecha się podczas rozmowy telefonicznej jest wyczuwalne w głosie. Kiedy mówimy coś i uśmiechamy się przy tym, utrzymujemy cały czas usta rozciągnięte. Taki układ ust zmienia naszą mowę. Ludzi uśmiechniętych uważamy za sympatyczniejszych. Radość wyczuwalna jest w brzmieniu naszego głosu, który wtedy staje się dźwięczniejszy, niemal śpiewny, lekki i miły dla uszu. Z radością wiążemy zazwyczaj wyższe brzmienie głosu i brak obniżania tonu (kadencji). Radosny głos odejmuje lat, gdyż brzmienie może być podobne do głosu dziecięcego.

Smutek

Smutek w głosie wyczuwamy po obniżaniu tonu (kadencja), słabszej sile głosu (mowa cicha lub cichnąca) czy niższym brzmieniu. Osoby smutne z reguły mówią wolno. Słuchając zasmuconej osoby mamy wrażenie, że ciężko jest jej mówić i sprawia jej ból niemal każde wypowiadane słowo. Możemy zauważyć, że w wypowiedzi jest więcej przerw i mowa jest mniej płynna niż osoby radosnej.

Kłamstwo

Wiele osób pragnęłoby umieć rozpoznawać „fałszywe nuty” w głosie rozmówcy. Dlatego przydatną może być dla Ciebie wiedza, o której za chwilę przeczytasz. Według badań w 95%, kiedy kłamiemy nasz ton głosu zmienia się od tego, który jest naszym tonem bazowym. Najczęściej podczas kłamstwa wchodzimy na wyższe tony, dlatego, że wyższe tony pojawiają się podczas dużych emocji np. euforii czy złości.

Jeśli ktoś mówi smutnym głosem, że się cieszy, to z pewnością mija się z prawdą.

Zbyt duża, jak i zbyt mała ilość pauz i brak płynności w wypowiedzi może świadczyć o tym, że osoba ta rozmija się z prawdą. W momencie, kiedy rozmówca (zwłaszcza zaskoczony) nie chce powiedzieć prawdy, potrzebuje czasu na wymyślenie kłamstwa na poczekaniu. Wtedy właśnie zwalnia tempo mówienia, przerywa zdanie w połowie, robi pauzę bądź stosuje wtręty typu: yyyy… eeee… Często też, żeby zyskać na czasie powtarza usłyszane pytanie.

Z kłamcą możemy mieć również do czynienia wtedy, gdy ten mówi niemal bez żadnej przerwy, wyrzucając szybko z siebie wymyśloną uprzednio fałszywą formułkę. Zwłaszcza powinna nam się zapalić czerwona lampka, gdy prosimy o przypomnienie jakiegoś zdarzenia czy szczegółu osadzonego w konkretnym czasie (co robiłeś 12 lipca po południu?). Normalną koleją rzeczy jest przypominanie sobie, czyli „szukanie w pamięci” przez chwilę, natomiast kłamca bez zastanowienia udziela odpowiedzi, kłamie jak z nut, gdyż przygotował ją sobie wcześniej.

Zwróć uwagę na wysoki ton głosu, wznoszącą się intonację i przesłodzone brzmienie głosu. Tak mówią zazwyczaj osoby nieszczere, które chcą się przypodobać innym udając, że są miłe.

Warto wsłuchiwać się w brzmienie głosu rozmówcy, gdyż zapanować nad głosem jest trudniej niż nad mową ciała, którą można wyćwiczyć.

Autor: Beata Bruks-Golianek

*”American Psychologist”


O autorze

Planeta Inspiracji

 

Beata Bruks-Golianek – trener kompetencji miękkich, dyplomowany logopeda, specjalizuje się w perswazji. Pomaga w obszarze efektywnej komunikacji, doradza w kreowaniu wizerunku oraz przygotowuje do wystąpień publicznych. http://beatabruksgolianek.pl/

Jaka jest Twoja reakcja?

Podekscytowany
1
Zadowolony
0
Podoba mi się
0
Zastanawiam się
0

You may also like

Comments are closed.