Mateusz Damięcki, Marcin Dorociński
Inspiracja miesiącaLifestyleZnani inspirują

Mateusz Damięcki i Marcin Dorociński laureatami Honorowej Gwiazdy Dobroczynności

Pomagają chorym dzieciom i potrzebującym, troszczą się o ochronę przyrody, walczą o przetrwanie zagrożonych gatunków zwierząt. Dlatego też, za osobiste i wieloletnie zaangażowanie społeczne, Kapituła Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” przyznała w tym roku dwie Nagrody Honorowe – Mateuszowi Damięckiemu i Marcinowi Dorocińskiemu. 

Mateusz Damięcki i Marcin Dorociński są ambasadorami organizacji pozarządowych i nie boją się poruszać ważnych i trudnych tematów w kampaniach społecznych.

Mateusz Damięcki

Fot. Krzysztof Opaliński, na zdjęciu: Mateusz Damięcki

Mateusz Damięcki świadomy ogromnej roli social mediów, umiejętnie wykorzystuje swoje kanały dla celów dobroczynnych. Jego #hophopchallenge stał się niezwykle popularny w sieci i zaangażował wiele znanych osób. Dzięki temu, kilkanaścioro dzieci z SMA (rdzeniowym zanikiem mięśni) otrzymało wsparcie finansowe na najdroższy lek świata.

Obecnie Mateusz Damięcki postanowił włączyć się w pomoc Fundacji SMA. Dla niej będzie kontynuował swoje treningi na skakance.  Zachęcam ludzi dobrej woli do śledzenia działań tej instytucji. Jestem głęboko przekonany, że jej wysiłek i szerokie spektrum działania na rzecz poprawy sytuacji dzieci i rodzin dotkniętych skutkami rdzeniowego zaniku mięśni, przekonają Państwa do tego, by od dziś czynnie wspierać jej działania. – przekonuje Mateusz Damięcki.

Aktor od 2016 roku jest Ambasadorem Zrównoważonego Rozwoju United Nations Global Compact Network Poland. Organizacja nominowała artystę w tym roku m.in. za udział w akcjach „Pierwsza doba bez smogu”, „#nieczekam107lat” oraz za wieloletnie zaangażowanie w działania prospołeczne. Na swoim profilu na Instagramie zwraca uwagę na kwestie równouprawnienia kobiet i mężczyzn w obowiązkach domowych, wychowywaniu dzieci, czym zyskuje szacunek rzeszy swoich fanek. Będąc twarzą kampanii „Koniec Epoki Klatkowej” Compassion Polska promował Europejską Inicjatywę Obywatelską za zakazem hodowli w klatkach wszystkich zwierząt na terenie Unii Europejskiej. W 2017 otrzymał nagrodę „Gwiazdy Dobroczynności” w kategorii Pomoc Charytatywna. Aktora nominowała Fundacja „Przemek Dzieciom” m.in. za odwiedzanie małych pacjentów w trójmiejskich szpitalach i ciężko chorych dzieci w ich domach, użyczenie swojego wizerunku do promocji działań fundacji i zachęcanie na swoim fanpage’u na Facebook’u do wspierania wybranych organizacji, inicjatyw i dzieci potrzebujących pomocy. Aktor wziął udział w wielu innych akcjach dobroczynnych: pokaz mody Fundacji Orimari, kalendarz Fundacji Spełnionych Marzeń, stworzenie audiobooka „W kolorowym świecie dzieci”, i crowdfundingowych w internecie m.in. Puść oko dla Szymona, Zielona EduPaczka i wiele innych. Włącza się w kampanie Fundacji „Zaczytani.org”, akcje czytelnicze lokalnych bibliotek. Wziął udział w kampanii społecznej Muzeum Powstania Warszawskiego promujacej altruizm, lojalność i odwagę.

Marcin Dorociński

Fot. Szymon Szcześniak, na zdjęciu: Marcin Dorociński

Marcin Dorociński nawiązał w ostatnim czasie współpracę z Fundacją „Niesiemy nadzieję”, która nominacją w Plebiscycie, postanowiła symbolicznie mu podziękować. Aktor wspiera organizację w promowaniu zbiórek na rzecz podopiecznych fundacji, w tym na kupno wózków elektrycznych, ortez i itp. Sfinansował sprzęt komputerowy dla niepełnosprawnego pracownika fundacji, utalentowanego grafika. Marcin Dorociński najbardziej znany jest ze wspierania WWF Polska oraz schronisk dla zwierząt. Jego pomysłem było utworzenie kącika adopcyjnego na jego profilach w mediach społecznościowych, regularnie pojawiają się tam apele o adopcję bezdomnych czworonogów, dzięki inicjatywnie udało się już znaleźć dom dla ponad 100 psów. Aktor zajmuje się działaniami proekologicznymi, zachęca do segregacji śmieci, oszczędzania wody i ograniczenia spożycia mięsa, szacunku do przyrody oraz zwierząt. Jest autorem książki i podcastów o ekologii. Przekazał część honorarium z filmu „Pitbull ostatni pies” na „Zakątek Weteranów”, w którym odpoczywają emerytowani, czworonożni funkcjonariusze – psy i konie. Z wielkim zaangażowaniem wspiera Fundację Mam Marzenie w akcji „Kolacja marzeń”, dzięki której zebrano już ponad 200 tysięcy złotych. Od lat bierze udział w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest wolontariuszem Fundacji Ronalda McDonalda, czyta książki podopiecznym oddziałów onkologicznych. Aktor w 2020 r. był twarzą kampanii „Kino to emocje” zachęcającej do powrotu widzów przed duży ekran, aby ratować lokalne i studyjne kina.

Kapituła Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” przyznała w tym roku dwie Nagrody Honorowe – Mateuszowi Damięckiemu i Marcinowi Dorocińskiemu. Laureaci odbiorą statuetki podczas Balu Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności” – 9 października 2021 r. w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.

Oprócz nagród Honorowych, w Plebiscycie „Gwiazdy Dobroczynności” jak co roku zostaną przyznane nagrody główne w kategoriach: Edukacja, Zdrowie, Pomoc Charytatywna, Gwiazdy Przeciw Pandemii COVID-19 i Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Swoją nagrodę specjalną przyzna również redakcja miesięcznika „Twój Styl” – Partnera Głównego Plebiscytu.

Opisy społecznego zaangażowania tegorocznych finalistów oraz informacje dotyczące biletów na bal charytatywny można znaleźć na www.gwiazdydobroczynnosci.pl oraz na profilach na Instagramie i Facebooku.

Gratulujemy!

 

Źródło: materiały prasowe

 

Jaka jest Twoja reakcja?

Podekscytowany
0
Zadowolony
0
Podoba mi się
1
Zastanawiam się
0

You may also like

Comments are closed.