Planeta Inspiracji
Rozwój osobisty

Przeprogramuj się w optymistę

Możesz być optymistą nawet wtedy, gdy pozornie nie masz powodów do radości

Polacy są pesymistami? Tak postrzegają nas inne nacje. W dodatku kultywujemy swoje ciągłe niezadowolenie w domu, w pracy, w sklepie, na ulicy. Zazwyczaj jesteśmy ponurzy i bijemy to na karb naszej ciężkiej doli.

Ciągła frustracja, permanentny pesymizm jest trucizną dla nas. Ludzki mózg łatwiej wychwytuje to, co jest negatywne, a o tym, co jest pozytywne szybko zapomina.

Dlaczego skupiamy się na negatywach?

planeta inspiracji

Jest to pozostałość po naszych przodkach wiążąca się z przetrwaniem. Człowiek stara się zapamiętywać sytuacje, które są dla niego zagrożeniem. Za uruchomienie reakcji „walcz lub uciekaj” odpowiada ciało migdałowate. Zaczynają wydzielać się hormony stresu jak adrenalina, kortyzol czy noradrenalina.

Najgorsze jest to, ze za każdym razem, czyli za każdym naszym stresem, ciało migdałowate jest coraz bardziej uwrażliwione na nasze negatywne emocje. Przez to stajemy się bardziej lękliwi, podatni na stres jeszcze bardziej.

Czy można jeszcze wykrzesać w sobie radość życia, gdy doświadczamy ciężkich czasów?

Powinniśmy szukać pozytywów z myślą o naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Stres jak wiadomo, nie jest związany wyłącznie z naszą psychiką. Oddziałuje na cały nasz organizm. Negatywne skutki stresu znajdują swoje odzwierciedlenie w wielu chorobach.

 

Jak stać się optymistą?

planeta inspiracji

Koncentruj się na tym, co jest pozytywne. Świadomie zwracaj uwagę na wszelkie drobiazgi, na które do tej pory nie zwracałeś uwagi a są pozytywne. Początkowo może wydawać ci się, że w ciągu dnia nie doświadczasz żadnych miłych chwil i nie dostrzegasz pozytywów.

Skup się i pomyśl. Zauważ, co nie jest negatywne. Ciepła poranna kawa – pomyśl o tym, jaką przyjemność daje ci jej picie. Dostrzeż to, doceń, że sprawia ci przyjemność. Gdyby było inaczej pewnie nie piłbyś jej.

planeta inspiracji

W upalny dzień sięgasz po szklankę zimnego, orzeźwiającego napoju i czujesz przyjemny chłód pijąc go. Dostrzeż to. Delektuj się każdą przyjemną chwilą.

planeta inspiracji

Zauważ piękno przyrody. Przyjrzyj się roślinom, drzewom. Chłoń tę kojącą zieleń jak gąbka wodę.

planeta inspiracji

Doceń to, że masz dach nad głową, pracę, bo mógłbyś nie mieć tych rzeczy.

Planeta Inspiracji

Lubisz ciepłą, relaksującą kąpiel w wannie. Zatrzymaj się z myślami i skup się tylko na przyjemnych doznaniach, jakie w danej chwili odczuwasz.

Planeta Inspiracji

Zauważ, że tych pozytywów jest całkiem sporo!

Ważne, żeby negatywne myśli nie tylko zrównoważyć pozytywnymi odczuciami, ale i żeby tych pozytywów było więcej.

Zatrzymuj się świadomie kilka razy dziennie na tym, co pozytywne. Pobądź w tym stanie kilka, kilkanaście sekund do 5 minut. I rób to codziennie, systematycznie. Po pewnym czasie zauważysz swój spokój i radość. I dostrzegą to inni.

Jaka jest Twoja reakcja?

Podekscytowany
1
Zadowolony
0
Podoba mi się
0
Zastanawiam się
0

You may also like

Comments are closed.