Bądź eko! Technologia przyjazna środowisku

Dla siebie i przyszłych pokoleń: bądź eko.

Bądź eko! 22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. To świetna okazja, aby zastanowić się, jaki wpływ na środowisko mają nasze codzienne nawyki. To, w jaki sposób wykonujemy proste czynności, takie jak zakupy, gotowanie, zmywanie naczyń mają znaczenie. Oto kilka prostych zasad, które warto wprowadzić w życie.

Proekologiczne postawy i zachowania zaczynają się kształtować w rodzinie, w domu, w szkole. To, czego nauczymy się w naszym mikrośrodowisku przyniesie efekty w skali makro. Wspólnie możemy zrobić wiele. Dla siebie i przyszłych pokoleń.

Materiały promocyjne
Pożegnaj plastik

Od 2021 r. plastikowe jednorazówki będą zakazane w państwach Unii Europejskiej – tak postanowiła niedawno Komisja Ochrony Środowiska przy Parlamencie Europejskim. Z rynku znikną sztućce, talerzyki, słomki i patyczki higieniczne. My możemy pożegnać się z nimi już teraz. I tak się dzieje. Coraz więcej osób zamienia plastikowe opakowania, które nie ulegają rozkładowi na te bardziej przyjazne dla środowiska. Zakupy nosimy w płóciennych torbach biodegradowalnych, rezygnujemy z plastikowych słomek i lunchboxów. Warto jednak wiedzieć, że plastik kryje się czasem w zaskakujących produktach. Na przykład w… torebkach do herbaty, które na domiar złego nie ulegają rozkładowi. Lepiej więc wybrać herbatę liściastą w dzbanku – jest smaczniejsza i zdrowsza, a przy okazji – nie zagraża środowisku. Plastik znajduje się też w filtrach papierosowych – jeden niedopałek może zanieczyścić nawet do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię rozkłada się przez 12 lat!

Segreguj śmieci

Kolejną ważną kwestią jest segregowanie śmieci w domu i wyrzucanie ich do odpowiednio oznakowanych pojemników – osobno plastik, szkło, papier i pozostałe odpady. Nie wyrzucamy do śmieci zużytych żarówek, sprzętu elektronicznego i baterii oraz leków – najlepiej oddawać je do punktów i sklepów, które prowadzą zbiórkę. Aby ułatwić sobie segregację odpadów, warto zainwestować w dedykowane pojemniki. Doskonale sprawdzają się systemy segregacji odpadów. Dzięki nim z łatwością poradzimy sobie z tym zadaniem, a przy okazji pozwolą utrzymać w szafce pod zlewozmywakiem. Systemy segregacji o różnych rozmiarach i przeznaczeniu oferuje między innymi firma Blanco, której produkty, sposób ich wytwarzania oraz opakowania są przyjazne środowisku. Mamy do wyboru selektory do szafek z wysuwanymi lub odchylanymi drzwiczkami. Sortowniki i szuflady organizacyjne można bez problemów zamontować w zabudowie. Co więcej, są one dostępne z kompatybilnym zlewozmywakiem. Na przykład model Blanco Collectis 6 S ma centralnie umieszczoną komorę ze specjalnym wkładem na odpadki. Obieramy i kroimy produkty na desce, następnie jednym ruchem ręki przesuwamy resztki do pojemnika będącego elementem systemu sortującego Select lub Flexon II.

eko
Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Nie marnuj wody
Materiały promocyjne

ONZ w 2010 r. przyjęła rezolucję, w której prawo do czystej wody oraz sanitariatów uznano za jedno z podstawowych praw człowieka. Mimo to prawie 900 mln ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł, a sytuacja ma się pogarszać – w 2025 r. brak wody dosięgnie aż 1,8 mld osób.

Jak zapobiec takiemu obrotowi wydarzeń?

Wystarczy wcielić w życie kilka prostych nawyków: wybierać prysznic, zamiast wanny, myć naczynia w zmywarce, a nie ręcznie. Sięgać po energooszczędne oraz pobierające jak najmniejszą ilość wody urządzenia, zadbać o szczelność kranów. Jeśli na elementach baterii pojawi się osad z kamienia, to znak, że uszczelkę trzeba wymienić, zanim zacznie przeciekać. W przeciwnym razie w ciągu dziesięciu sekund z kranu spadnie sześć kropel wody, na dobę da nam to 12 litrów strat, a na przestrzeni roku – aż 4 tysiące litrów! Z myślą o oszczędzaniu wody powstała bateria Solenta-S Senso firmy Blanco. Urządzenie jest obsługiwane bezdotykowo, wystarczy ruch dłonią, by popłynęła woda. Na uwagę zasługuje również bateria Evol-S Volume – model z filtrem (który pozwoli nam zrezygnować z kupowania butelek wody w plastikowych opakowaniach) oraz z możliwością automatycznego dozowania wody, dzięki czemu nie zmarnujemy żadnej cennej kropli.

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne

Materiały promocyjne

Więcej inspiracji i informacji o ekologicznych urządzeniach na stronie www.comitor.pl.

Podoba Ci się? Dodaj komentarz i udostępnij: