Warszawa: “Chopin i jego Europa” 13. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Warszawie jest opatrzona podtytułem “Przed Wielkim jubileuszem – Od Bacha do Chopina”.

Warszawa jest miastem Chopina: tu dojrzewał jego fenomenalny talent, tu formowały się jego gusta i zamiłowania estetyczne. Pozostając pod wpływem takich mistrzów jak Bach czy Mozart już wkrótce sam miał się stać źródłem inspiracji.

 

Warszawa

 

Sierpniowy festiwal Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przygląda się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Odwołuje się także do współczesności genialnego kompozytora, prezentując m.in. twórczość bliskiego Chopinowi kręgu jego przyjaciół – kompozytorów polskich, dla których pamięć potomnych okazała się mniej łaskawa, a którzy pozostawili utwory dużej wartości: Dobrzyńskiego, Nowakowskiego, Lessela, Krogulskiego, a także tych, z którymi współtworzył świat muzyczny Europy pierwszej połowy XIX wieku i tych, którzy pozostawali wyraźnie pod jego wpływem. Szczególne miejsce w programie każdego festiwalu zajmuje także twórczość kompozytorów polskich XX i XXI wieku: Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Pawła Szymańskiego.

Specjalnym walorem “Chopina i jego Europy” jest przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które – wykonywane na instrumentach z epoki lub ich kopiach – pozwalają nam zbliżyć się do aury dźwiękowej czasów Chopina.

“Chopin i jego Europa” szczyci się gronem muzycznych przyjaciół, do których należą gwiazdy światowej pianistyki, wybitni kameraliści, wirtuozi różnych instrumentów, dyrygenci, znakomite zespoły. Wśród goszczących po wielokroć w Warszawie na zaproszenie Instytutu są Martha Argerich, Nelson Freire, Nelson Goerner, Garrick Ohlsson, Krystian Bezuindehout. Orkiestra XVIII wieku, Europa Galante, Collegium 1704, Sinfonia Varsovia.

13. Międzynarodowy Festiwal “Chopin i jego Europa”

Kiedy?

12 – 30 sierpnia 2017

Gdzie?

Warszawa

 

Zapraszamy!

 

 

Źródło: Centrum Prasowe PAP, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina