Informacje na zabawkach – jak czytać?

Na sklepowych półkach mamy zatrzęsienie zabawek dla dzieci. Jednak nie każdy wie, w jaki sposób wybierać te odpowiednie dla swojego malucha. Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy poszukiwaniach. Niezwykle istotne są informacje umieszczone na opakowaniach.

Informacje na zabawkach powinniśmy dokładnie przestudiować, wszak nie chodzi tylko o radość podczas zabawy, ale o zdrowie naszego dziecka przede wszystkim.

informacje na zabawkach

Dokonując wyboru zabawki powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy są one bezpieczne. Gdy podarujemy dziecku zabawkę, która nie jest przeznaczona dla jego kategorii wiekowej, wtedy stwarzamy duże ryzyko. Na przykład małe elementy dziecko może połknąć, a nawet może dojść do uduszenia!

Każda zabawka, która sprzedawana jest w Unii Europejskiej, musi przejść określone badania i uzyskać właściwe certyfikaty, Przedstawiamy najważniejsze z nich, które powinny widnieć na opakowaniu każdej zabawki.

Symbole, które muszą pojawić się na opakowaniu:

  • oznaczenie CE – to znaczy, że przedmiot spełnia unijne normy, warto sprawdzić, jak powinien ten symbol wyglądać, ponieważ zdarza się, że chińscy producenci stosują podrabiany znak CE
  • oznaczenie wieku dziecka – na zabawce powinna też pojawić się informacja, od jakiego wieku może być ona stosowana, kupujmy więc tylko te zabawki dla niemowlaka, które przeznaczone są wyłącznie dla niego, a nie dla starszych dzieci
  • symbol WE – oznacza, że zabawka jest zgodna z unijną „dyrektywą zabawkową”, co gwarantuje bezpieczeństwo zabawki

Ponadto na opakowaniu mogą pojawić się inne oznaczenia, które nie są one obowiązkowe, ale ich obecność powoduje, że zabawka jest bezpieczniejsza. Na przykład:

  • TÜV Rheinland – potwierdza zgodność z normami unijnymi,
  • Opinia PZH
  • Instytutu Matki i Dziecka,
  • na drewnianych zabawkach logo FSC, które oznacza, że drewno wykorzystane do produkcji jest pozyskiwane z dbałością o środowisko naturalne.

Na produktach tekstylnych z kolei powinny znaleźć się oznaczenia Öko – Tex Standard 100 – ten znak oznacza, że tkaniny wykorzystane do szycia nie zawierają szkodliwych związków chemicznych, takich jak: pestycydy, metale ciężkie, niebezpieczne barwniki.