Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka?

Pojawiają się nagle i po kilku godzinach znikają również tak, jak się pojawiły, czyli nagle. Możemy mieć wówczas do czynienia z krzykiem, histerycznym płaczem czy nawet rzucaniem się na podłogę.

Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka? To pytanie spędza sen z powiek rodzicom. Wszyscy rodzice tego doświadczyli, najbardziej rodzice trzylatków, bo to ich pociech “złoty wiek”, ale napady złości zdarzają się też u dzieci rocznych. Trzylatek  z reguły jest mistrzem w tej dziedzinie. Dostrzega, że może wywierać wpływ na otoczenie. Zauważa, że złość, rzucanie się na podłogę przynoszą zamierzone rezultaty, oczywiście dla niego. Zwłaszcza, gdy akcja dzieje się poza domem, w miejscu publicznym. Dociera do niego, że w ten sposób może osiągnąć to, co chce. No cóż, wielu rodziców w takich sytuacjach ulega dziecku, żeby tylko jego popis złości nie został zauważony przez otoczenie. Presja opinii publicznej jest duża. Rodzice nie chcą stać się obiektem krytyki i w ogóle nie chcą zwracać uwagi otoczenia. No bo co w takiej sytuacji mają na obronę własną? Fiasko swoich umiejętności wychowawczych?

Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka/planetainspiracji.pl

Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka?

Powinniście mieć świadomość, że:

  • napady złości są formą szantażowania rodziców
  • dziecko będzie na wszelkie sposoby próbowało narzucać swoją wolę
  • dziecko nie przebiera w środkach, i gdy nie ulegasz mu “po dobroci”, nie powstrzyma się przed atakiem histerii łącznie z rzucaniem się na podłogę, bo już zauważyło, że to działa zawsze
  • jeżeli ulegniesz raz dla świętego spokoju, to możesz być pewien, że dziecko będzie to chciało wykorzystać jeszcze raz, i jeszcze raz…
  • taktyka częściowej zgody “pomyślę o tym”, “może następnym razem” jest bez sensu, bo dziecko będzie i tak próbować osiągnąć to, co chce za wszelką cenę

Jaką przyjąć strategię?

Po pierwsze

Dziecko musi mieć świadomość, że są pewne granice zachowań, których przekroczenie spotka się z natychmiastową reakcją rodziców.

Po drugie

Trzeba uświadomić dziecku, że jego strategia, którą przyjęło jest mało skuteczna.

Jak to zrobić?

Napady złości w domu

Kiedy dziecko zaczyna awanturować się przy stole – powiedz mu, żeby wyszło do innego pokoju. W przypadku, gdy zaczyna niszczyć przedmioty w zasięgu jego wzroku – usuń te najcenniejsze z jego pola widzenia. Jeśli zacznie niszczyć swoje zabawki, to nie pomagaj mu w naprawianiu ich, niech odczuje stratę. Jeżeli prosisz dziecko, żeby np. posprzątało zabawki, a ono nie ma najmniejszej ochoty tego robić – poczekaj. Nie rób w międzyczasie niczego, o co cię poprosi, dopóki nie posprząta zabawek, tak, jak go o to poprosiłeś. Ważne, żebyś w tym czasie zachował spokój.

Napady złości w miejscach publicznych

Nie trać czasu na “przemawianie mu do rozsądku”, po prostu szybko wyjdźcie ze sklepu, parku. Oddalcie się w inne miejsce, nie musicie od razu wracać do domu. Przeczekajcie tę “burzę” np. w samochodzie. Musisz pamiętać, żeby nie wchodzić z dzieckiem do sklepu, kiedy jest już zmęczone czy głodne. Wtedy dziecko jest rozdrażnione i łatwo o nagły napad złości.

Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka/planetainspiracji.pl

Jak zapobiegać napadom złości?

Ustalcie zasady obowiązujące w waszym domu i bądźcie konsekwentni w ich respektowaniu. Sami jeśli coś obiecujecie, to zawsze dotrzymujcie danego słowa. Dziecko uczy się postępowania od rodziców, jesteście dla niego wzorem do naśladowania. Nie ma nic gorszego, jak “uleganie” i naginanie zasad “pod dziecko”. Wtedy zasady tracą sens, a dziecko utwierdza się w przekonaniu, że i tak dostanie to, czego chce. Pamiętajcie, że to rodzice wychowują swoje dzieci, a nie odwrotnie. Nie zapominajcie jednocześnie o bezwarunkowej miłości do swojego dziecka i zawsze okazujcie ją. Dziecko musi wiedzieć, że kochacie je nawet wtedy, gdy jest nieposłuszne, a zasady, które ustalacie w domu są po to, by je respektować dla waszego wspólnego dobra.

 

Źródło: S. Shapiro, K. i R. Skinulis 50 sposobów, jak radzić sobie z dziećmi w trudnych sytuacjach