MICHAŁ KANARKIEWICZ – mistrz szachowy, mówca inspiracyjny i trener biznesu w wywiadzie dla Planety Inspiracji

O strategiach szachowych w biznesie opowiada Michał Kanarkiewicz.

Z Michałem Kanarkiewiczem rozmawia Beata Bruks-Golianek.

Geniusz, charyzmatyczny, niekonwencjonalny, inspirujący, pozytywnie zakręcony profesjonalista – to tylko niektóre epitety od znanych osób, z którymi pracowałeś. A wszystkie Twoje działania spina klamra „szachy”… Opowiedz, jak to się zaczęło, od jak dawna grasz w szachy?

Szach-Mat! Bardzo mi miło, że tak o mnie mówią. 🙂 Gram w szachy od 10-11 roku życia i nauczył mnie mój przyjaciel Ksawery. To relatywnie późno, ale dzięki wytrwałej pracy doszedłem do poziomu w którym wygrywałem międzynarodowe turnieje i w wieku 14 lat zająłem 6 miejsce na Mistrzostwach Polski.

Jesteś mistrzem szachowym, wykładowcą MBA, mówcą inspiracyjnym i trenerem biznesu pracującym z największymi firmami… Patrząc na Twój młody wygląd nasuwa się od razu pytanie „Kiedy do tego wszystkiego doszedłeś?”

(Śmiech) rzeczywiście wiele już zrobiłem, ale wciąż uważam, że mój sufit jest znacznie wyżej i mam jeszcze mnóstwo do zrobienia w swoim życiu. Wierzę w to, że przemyślana, konsekwentna i strategicznie zaplanowana praca przynosi efekty. 🙂

W jaki sposób pomagasz ludziom w biznesie?

Uczę pracowników korporacyjnych, głównie menedżerów i dyrektorów, że myślenie strategiczne jest ważne, a następnie pokazuję w jaki sposób wykorzystać tajniki szachowych mistrzów, aby ich firmy rosły jeszcze szybciej i aby jeszcze częściej dawały szach-maty na rynkach, na których działają.

Na czym polegają strategie mistrzów szachowych w biznesie?

Na wykorzystaniu synergii pomiędzy czasem, jakością (zasobami) i jakością (dostarczanej pracy). Operując na metaforze szachowej rozmawiamy z korporacjami o taktyce i strategii. Ale nie o strategii gaszenia pożarów, lecz o strategii która wybiega na 2-3 lata do przodu. Jeszcze jakiś czas temu można było planować na 5 i więcej, ale w chwili obecnej to już raczej bez sensu. Nie wiemy jak będzie wyglądał świat w 2022, a co dopiero w 2025 i później. 🙂

Być może osoby, które nie posiadają umiejętności  gry w szachy mają pewne obawy, czy to jest dla nich… Co powiedziałbyś tym osobom?

…że na moich warsztatach, szkoleniach czy wystąpieniach nie wymagam umiejętności gry w szachy.

Jesteś absolwentem World Class Speaker II stopnia – najbardziej prestiżowej szkoły mówców w Polsce. Ponad 12000 osób już było na Twoich wystąpieniach motywacyjnych. Przypomnij, gdzie dotychczas wystąpiłeś.

Najbardziej znany jestem z 3 wystąpień: z Nickiem Vujicicem dla 5000 osób w Hali Stulecia we Wrocławiu, z TEDx oraz ze Stadionu Narodowego. Wszystko to działo się w 2018 roku.

Wróćmy do szachów. Wydałeś kilka książek do nauki gry w szachy, w tym też “Lekcja strategii. Jak rozwijać dzieci poprzez naukę gry w szachy” . Tą ostatnią kierujesz do rodziców i nauczycieli. Powiedz o niej parę słów.

To spełnienie mojego marzenia o książce (Lekcja strategii jest moją debiutancką książką), ale też szansa na utrwalenie mojej wizji szachów dla przyszłych pokoleń. Uważam, że w nauce gry w szachy nie chodzi o to aby grać dla grania, lecz o to, aby wykorzystać szachy jako narzędzie do wszechstronnego rozwoju w każdym wieku. I jest to fundamentalna różnica pomiędzy mną, a innymi autorami, którzy w większości zmierzają głównie do ulepszania kompetencji szachowych, podczas gdy ja zmierzam do wszechstronnego rozwoju.

Prowadzisz również konsultacje i lekcje gry w szachy online…

Coraz rzadziej, ale jeszcze mi się zdarza. W chwili obecnej głównie z dziećmi celebrytów i przedsiębiorców. Robię to dla podtrzymania mojej pasji oraz z chęci dzielenia się moim doświadczeniem. Jednak główna działalność to biznesowa, choć nie ukrywam że kolejka chętnych na zajęcia indywidualne jest całkiem spora. 😉

Jesteś kreatywny i rozchwytywany. Powiedz, jak spędzasz wolny czas. Tylko nie mów, że grasz w szachy…

Trochę w szachy (Śmiech), równolegle do tego bardzo lubię też podróże, szczególnie zagraniczne. Odnajduję się również w sportowych wyzwaniach i czytaniu dobrych książek.

Jakie są Twoje najbliższe plany?

W tym roku chcę wydać kolejną książkę, jednak priorytetem jest doskonalenie umiejętności wystąpień publicznych oraz biznesowych tak, aby za kilka lat, gdy przyjdzie szczyt mojej kariery, być po prostu najlepiej przygotowanym do tego, co się będzie działo (a nie wiemy co to będzie).

Na koniec naszej rozmowy powiedz, jaki pierwszy ruch mają wykonać osoby, które chciałyby się z Tobą skonsultować?

Odwiedzić moją stronę: www.MichalKanarkiewicz.com  i napisać maila na moje biuro: biuro@michalkanarkiewicz.com.

Dziękuję za rozmowę.


Fot. Paweł Nyga

Michał Kanarkiewiczwww.MichalKanarkiewicz.com)
Wykładowca MBA, szachista, trener, autor 4 książek, mówca inspiracyjny TEDx

Michał uczy myśleć strategicznie poprzez grę w szachy. Dzięki jego metodologii zespoły zaczynają myśleć skuteczniej i z szerszą perspektywą. Wykorzystuje strategie szachowych mistrzów do pokazywania sposobu, w jaki firma może urosnąć. W gronie jego klientów są międzynarodowe organizacje takie jak: Volvo, Heineken, Ernst & Young, PZU, UBS, Santander Bank Polska, Bank Zachodni WBK, Capgemini i Rockwell. Regularnie występuje na największych scenach wydarzeń biznesowych oraz związanych z rozwojem osobistym i zawodowym. Wystąpił z Nickiem Vujicicem, przed publicznością liczącą 5000 osób.

 


Beata Bruks-GolianekBeata Bruks – Golianek

 

Zobacz inne wpisy autora

Podoba Ci się artykuł? Dodaj komentarz i udostępnij: