Mowa ciała: oznaki negatywnego nastawienia

Podczas bezpośrednich spotkań nieprzychylne nastawienie rozmówcy zdradzi jego mowa ciała.

Mowa ciała może zdradzać prawdziwe emocje, dlatego warto poznać jej kod. Często jest tak, że nie jesteśmy pewni, czy osoba z którą właśnie rozmawialiśmy, była z nami szczera. Zwłaszcza, jeśli widzieliśmy się z nią po raz pierwszy. Podczas spotkania warto skupić się nie tylko na treści prowadzonej rozmowy, ale i na obserwacji zachowań rozmówcy. Mowa ciała interlokutora może być dla nas ważną wskazówką.

Jakie sygnały płynące z mowy ciała mogą oznaczać negatywne nastawienie?

Mowa ciała – oznaki negatywnego nastawienia

Pozycja stojąca

 • Ciało skierowane wyraźnie bokiem do rozmówcy, stopy przygotowane do „ucieczki”. Stopy podążają tam, gdzie nasze myśli. Z kolei ustawienie się na wprost rozmówcy może być postrzegane jako forma agresji.
 • Wyraźny dystans (ustawienie się w znacznej odległości). Może być również wycofywanie się, postawienie kroku do tyłu.
 • Sylwetka odchylona od rozmówcy, usztywniona, ubrana jakby w „pancerz” ochronny
 • Sylwetka przygarbiona, skulona w pozycji obronnej (boję się ciebie, nie ufam ci)
 • Głowa skierowana w stronę rozmówcy, a ciało (zwłaszcza stopy) w stronę „ucieczki”
 • Głowa odwrócona (wzrok nie jest skierowany na rozmówcę), pochylona lub zbyt wysoko uniesiona (jestem od ciebie ważniejszy, nie mam ochoty zadawać się z tobą)
 • Ręce i/lub nogi krzyżują się, zasłaniają ciało (bronię się, nie wiem, co mnie czeka, nie jestem ufny, nie zgadzam się z Tobą). Można zasłaniać się też aktówką, torebką itp. Przybieranie postawy ze skrzyżowanymi rękami na piersiach, obejmowanie się ma na celu dodanie sobie pewności siebie.

Pozycja siedząca

 • jak wyżej
 • wiercenie się.

Twarz

 • Unikanie kontaktu wzrokowego. Przesadne wpatrywanie się może być oznaką agresji.
 • Oczy rozbiegane, mrużenie
 • Marszczenie brwi
 • Napięcie mięśni twarzy, zaciskanie szczęki
 • Wyraz twarzy kamienny, ponury, pogardliwy
 • Brak uśmiechu, nie odwzajemnianie uśmiechu
 • Dotykanie twarzy, zasłanianie jej części (ust, ucha, nosa)

Dłonie

 • Nie odsłanianie wnętrza dłoni. Dłonie schowane, zaciskanie w pięści
 • Stukanie palcami po blacie stołu.

Jak interpretować mowę ciała?

Zanim zaczniesz wyciągać jakiekolwiek wnioski patrząc na mowę ciała swojego rozmówcy powinieneś założyć, że masz do czynienia z:

Rozmówcą A, który nie korzysta z mowy ciała w sposób zaplanowany (duże prawdopodobieństwo, że jego mowa ciała będzie odzwierciedlać rzeczywiste reakcje)

albo

z Rozmówcą B, który stara się kierować bardziej lub mniej udolnie mową swojego ciała (zachowuje się tak, jak chciałby być postrzegany). W tym przypadku warto mieć na uwadze to, że Rozmówca B może nie być szczery, może chcieć coś ukryć.

Kiedy ukrywanie “czegoś” jest dopuszczalne?

Jest wiele takich sytuacji, które są podyktowane wyższym względem. Weźmy na przykład profesjonalnego sprzedawcę, który robi wszystko, by nie dać po sobie poznać, że jest zdenerwowany, bo jadąc do pracy miał stłuczkę.

Drugi przykład. Matka zachowuje spokój, mimo iż zachowanie dziecka „doprowadza ją do furii”, ale wie, że jej wybuch złości nie jest najlepszą metodą wychowawczą.

Bardzo ważne: nie można wyciągać wniosków na podstawie jednostkowych zachowań. Jeżeli ktoś cierpi akurat na ból kręgosłupa i siedzenie w jednej pozycji sprawia mu dyskomfort, to oczywiste jest, że będzie poszukiwał cały czas dla siebie wygodnej pozycji i nie można uznać tego, że jego „wiercenie się” jest oznaką nieprzychylną wobec rozmówcy.

Podobnie, ktoś może mrużyć oczy dlatego, że właśnie ma zapalenie spojówek albo światłowstręt, a nie niechęć do rozmówcy.

Jeżeli rozmówca skrzyżuje ręce na piersiach może oznaczać to postawę zamkniętą, albo/i, że jest mu zimno, a nawet…, że jest mu tak wygodniej. Musisz sam ocenić czy jego strój jest adekwatny do temperatury miejsca, w którym się znajdujecie.

Jeżeli kobieta w krótkiej spódnicy siadając skrzyżuje nogi, to powinniśmy założyć, że krzyżuje je z powodu długości spódnicy, albo/i postawy zamkniętej, lub/i chęci wyeksponowania nóg, a nawet z powodów praktycznych, gdyż utrzymanie nóg w sposób taki, że kolana są cały czas złączone, jak wymagałby tego savoir vivre, może być niewygodne.

Jeden nieprzychylny sygnał, który zauważysz, to jeszcze nie powód, żeby od razu zdyskwalifikować rozmówcę. Zauważ, czy mowa ciała osoby, z którą rozmawiasz, jest cały czas taka sama podczas spotkania. Czy może zmienia się w zależności od tematu czy zapytania?

W momencie, gdy dostrzegamy wiele negatywnych sygnałów, to znak, że powinna zapalić się nam przysłowiowa czerwona lampka.

Znajomość mowy ciała warto wykorzystać dla siebie, żeby dobrze się komunikować. I dlatego, jeśli chcemy nawiązać dobry kontakt, to powinniśmy unikać np. splatania rąk na piersiach, bo wiemy, że ktoś może odczytać to jako nieprzychylny znak.

Zobacz inne artykuły autora


Beata Bruks-GolianekBeata Bruks – Golianek

Podoba Ci się? Skomentuj i udostępnij:

One thought on “Mowa ciała: oznaki negatywnego nastawienia

Comments are closed.