Opłaty wizowe do popularnych kierunków podróży

Wakacje sprzyjają podróżom i trzeba pamiętać, że do wielu popularnych miejsc bez wizy nie dostaniemy się.

Najwyższe opłaty wizowe czekają na Polaków wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych – do kosztów związanych z lotem czy zakwaterowaniem należy dodać 560 zł za wizę. Jednak po jej otrzymaniu jest ważna przez kolejne 10 lat, czyli znacznie dłużej niż w przypadku innych państw. Może to więc zrekompensować wysoką cenę początkową oraz dodatkowe procedury obowiązujące przy aplikacji. Nadszarpnąć wakacyjny budżet będą musieli także podróżni planujący wyjazd do Mongolii, Chin czy Omanu, dokąd ceny wiz wahają się od 260 zł do 328 zł.

Jednak przy ubieganiu się o wizę nie liczy się tylko cena. W większości przypadków należy pamiętać, aby paszport był ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym powrocie z podróży, należy złożyć specjalny wniosek wraz ze zdjęciami paszportowymi, często – tak jak w przypadku USA czy Chin – także osobiście odwiedzić ambasadę.

Niektóre kraje zobowiązują odwiedzających do spełnienia określonych wymogów finansowych. Przykładowo, przylatując na Malediwy, turyści muszą okazać bilet powrotny i potwierdzenie zakwaterowania w hotelu lub mieć budżet na poziomie 150 dolarów na dzień. Odwiedzając Kambodżę, należy mieć ważną kartę kredytową, w przypadku Rosji z kolei – ubezpieczenie na przynajmniej 30 tysięcy euro. Jedne z najbardziej rygorystycznych zasad wjazdu obowiązują jednak w Butanie. Tylko określeni agenci turystyczni mogą być organizatorem wycieczki po tym kraju, a także muszą zostać spełnione ścisłe wymagania tzw. Minimal Daily Package obejmujące m.in. zakwaterowanie w hotelu o co najmniej 3 gwiazdkach z zapewnionymi wszystkimi posiłkami, transport lokalny, koszty wycieczek, lokalnego przewodnika i wiele innych usług, łącznie wycenianych na ok. 684 złote dziennie (200 $).

 Według analizy KAYAK.pl w tym roku Wyspy Zielonego Przylądka zanotowały 107% więcej wyszukiwań lotów niż przed rokiem. Tak duży wzrost zainteresowania może być związany z ogłoszeniem przez władze państwa, że zniesione zostaną kosztowne wizy turystyczne. Jednak zapowiadana zmiana wciąż nie weszła w życie, a podróżni z Polski dalej muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami. W przypadku indywidualnych turystów wiza kosztuje 189 zł, z kolei małżeństwa podróżujące z dziećmi zapłacą jedynie 239 zł za wszystkich członków rodziny. Dodatkowymi opłatami nie muszą martwić się Polacy udający się do Australii czy na Malediwy, bowiem w obu przypadkach wiza jest bezpłatna. Także osoby podróżujące na Madagaskar i do Wietnamu mogą liczyć na atrakcyjne ceny wiz z opłatami na poziomie odpowiednio 44 i 86 zł.

Opłaty wizowe do popularnych kierunków podróży (kraj, koszty wizy turystycznej i typ wizy turystycznej):

Australia

bezpłatna, wiza wymagana przed podróżą

Butan

137 zł, wiza wymagana przed podróżą

Kambodża

123 zł, wiza przy wjeździe / przed podróżą

Republika Zielonego Przylądka

239 zł (wiza rodzinna), 189 zł (wiza indywidualna), wiza przy wjeździe / przed podróżą

Chiny

260 zł, wiza wymagana przed podróżą

Indie

171 zł, wiza wymagana przed podróżą

Kenia

147 zł, wiza wymagana przed podróżą

Laos

168 zł, wiza przy wjeździe / przed podróżą

Madagaskar

44 zł, wiza przy wjeździe

Malediwy

bezpłatna, wiza przy wjeździe

Mongolia

252 zł (pojedynczy wjazd), 294 zł (dwa wjazdy), wiza przy wjeździe / przed podróżą (wymagane zaproszenie)

Nepal

86 zł (15 dni), 137 zł (30 dni), 342 zł (90 dni), wiza przy wjeździe

Oman

328 zł, wiza wymagana przed podróżą

Rosja

145 zł, wiza wymagana przed podróżą

Sri Lanka

137 zł (przy wjeździe, 120 zł (online – przed podróżą), wiza przy wjeździe / przed podróżą

Tanzania

171 zł, wiza przy wjeździe / przed podróżą

Stany Zjednoczone

560 zł, wiza wymagana przed podróżą

Wietnam

86 zł, wiza wymagana przed podróżą.

Uwagi:

Analiza powstała w oparciu o dane dostępne na oficjalnych stronach konsulatów, ambasad oraz polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zostały zebrane między marcem a kwietniem 2018. Ceny zostały podane w PLN lub przeliczone na PLN zgodnie ze średnim kursem wymiany walut z 30 marca 2018. Ceny mogą się różnić, mogły ulec zmianie lub mogą nie być dłużej dostępne.

Dane o wzroście zainteresowania kierunkami powstały w oparciu o wyszukiwania na KAYAK.pl między 1.06.17 – 10.04.18 (2018) oraz 1.06.16 – 10.04.17 (2017) dla podróży między 1.01.18 – 31.12.18 (2018)  oraz 1.01.17 – 31.12.17 (2017).

Podoba Ci się? Skomentuj i udostępnij: