Oświetlenie w stylu loft – hit aranżacyjny

Żaden styl nie przywiązuje takiej uwagi do oświetlenia jak loft. Minimalizm formy i zaskakujące projekty lamp, żyrandoli i kinkietów sprawiły, że industrial stał się najsilniejszym trendem aranżacyjnym ostatnich lat.

Styl loftowy kojarzy się z surowością betonu oraz cegły, dużymi przestrzeniami i charakterystycznym, designerskim oświetleniem, w którym pierwsze skrzypce gra żarówka. Kiedyś skrzętnie chowana do zdobionych kloszy, dzisiaj słusznie święci triumfy.

Żarówka w stylu loft często otoczona jest metalową lub siatkową konstrukcją o geometrycznym kształcie – sześcianów, stożków, walców, łączonych trójkątów czy przecinających się okręgów. Tworzy to ciekawy efekt przestrzenny, eksponujący surowość materiału. Design ten nawiązuje do jarzeniówek znajdujących się w dawnych fabrykach, które zabezpieczane były metalowymi klatkami.

loft
Materiały promocyjne

Widoczna żarówka jest ozdobą geometrycznych żyrandoli, która dodatkowo podkreśla ich klimat. W przypadku modeli tzw. pająków stanowi nawet ich główny element. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nic nie ogranicza źródła światła, przez co rozchodzi się ono równomiernie po całym pomieszczeniu – mówi Tomasz Pietrzycki, przedstawiciel marki TooLight z białostockiego Centrum Handlowego Fasty.

Loft uwielbia także lampy sufitowe z kloszami o nieco bardziej opływowych i delikatnych kształtach – odwróconych misach czy szklanych kulach. Najczęściej spotykanymi kolorami są czerń oraz miedź – kolejna pozostałość po stylu, w jakim budowane były zakłady przemysłowe. Ale na tym nie koniec. Coraz popularniejsze stają się także biel oraz… drewno.

loft
Materiały promocyjne
Mitem jest, że geometryczne, zdecydowane lampy sprawdzają się wyłącznie we wnętrzach, w których dominuje beton czy metal. Elementy loftowe świetnie odnajdują się praktycznie we wszystkich nowoczesnych aranżacjach – lubią go wspomniany już skandynawski minimalizm, błyszczący glamour, szalony eklektyzm, a nawet kolorowe retro.

 

loft
Materiały promocyjne
 Uniwersalność industrialnych lamp czy kinkietów wynika z prostoty ich konstrukcji, która w żadnej mierze nie odbiera im efektywności wyglądu. W wielu przypadkach takie stylizowane źródło światła może stanowić najmocniejszy punkt w wystroju naszego salonu, jadalni czy sypialni – podsumowuje Tomasz Pietrzycki z TooLight.

 

loft
Materiały promocyjne