Wakacje z psem i kotem. Podpowiadamy, jak to zorganizować najlepiej

65% Polaków zabiera na urlop czworonożnego pupila. Warto zadbać o to, żeby wspólny wyjazd wakacyjny nie zmienił się w koszmar.

Wyjazd na wakacje z psem lub kotem staje się coraz popularniejsze. Świadczy o tym fakt, że aż 65% Polaków, zwłaszcza młodych, poniżej 34. roku życia, wyjeżdża na wakacje ze swoim pupilem. Nieco lepsi od nas są Francuzi. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Mars Petcare i Research Now SSI, w ten sposób postępuje 74 proc. mieszkańców Francji.

Polacy podróżują głównie po kraju, tylko 17 proc. wyjeżdża z psem lub kotem za granicę. Wspólne wakacje to powód do radości zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela. 64 proc. Polaków stwierdziło w badaniu, że czują się szczęśliwsi w towarzystwie pupila. 36 proc. zadeklarowało natomiast, że wyjeżdża z czworonogiem, ponieważ sprawia mu to przyjemność.

Blisko 90 proc. respondentów uznało, że obecnie podróżowanie ze zwierzęciem jest znacznie łatwiejsze niż dawniej. Przyczynia się do tego m.in. większa dostępność miejsc noclegowych oraz lepsze warunki transportu.

Jak zorganizować wyjazd na wakacje z psem lub kotem?
  • zaszczepić przeciwko chorobom zakaźnym
  • odrobaczyć
  • zabezpieczyć przed pasożytami (pchły, kleszcze)
  • wyrobić paszport dla zwierzaka przy wyjeździe za granicę
  • zabrać ulubioną karmę
  • pamiętać o akcesoriach do higieny i sprzątania po zwierzęciu
  • zabrać wygodne, składane miseczki do jedzenia i picia

Paszport dla zwierzęcia wystawia lekarz weterynarii. Dokument musi zawierać numer mikrochipu oraz wpisane ważne szczepienia. Jadąc na wakacje z psem czy kotem nie powinniśmy pozwolić, aby zwierzak podczas podróży miał możliwość swobodnego przemieszczania się po wnętrzu samochodu, gdyż zagraża to bezpieczeństwu podróżnych. Psa najlepiej umieścić na tylnym siedzeniu i przypiąć pasami. Kota przewozimy w odpowiedniej klatce. Jeśli chcemy podróżować samolotem ze zwierzakiem, to należy wcześniej sprawdzić jakie są warunki przewożenia zwierząt na danej linii. Generalnie zwierzaki umieszczane są w luku bagażowym. Trzeba mieć na uwadze, że jest to dla każdego czworonoga duży stres. Tylko niektóre linie lotnicze pozwalają na podróż w klatce na pokładzie samolotu.

Eksperci przypominają, żeby rasy bezwłose smarować kremami z filtrem przeciwsłonecznym, kiedy spędzają czas na dworze. Ważne, aby nie golić brzuchów naszych zwierząt na łyso w okresie letnim, dlatego że nad asfaltem latem może być temperatura nawet +60 stopni, co może łatwo doprowadzić do poparzenia tej wrażliwej okolicy ciała.

Na miejscu, w gorące dni należy umożliwić zwierzęciu schronienie się w cieniu, a także zapewnić stały dostęp do wody pitnej. Na spacery najlepiej wybierać się rano lub wieczorem, gdy temperatura powietrza nieco spada. Warto też unikać spacerowania po nagrzanych powierzchniach – lepszym wyjściem będą parkowe alejki i powierzchnie trawiaste. Szczególnej troski wymagają zwierzęta pozbawione naturalnej ochrony w postaci sierści, np. grzywacze chińskie bezwłose czy koty sfinksy, a także rasy tzw. krótkoczaszkowe, które nie są w stanie ochłodzić wdychanego powietrza.

O ile wakacje z psem są dla czworonoga fascynującą przygodą, to dla kota nie przywykłego do podróżowania, całkowita zmiana terenu oraz okoliczności życia będzie traumą. Kot przebywający sam cały dzień w pokoju hotelowym raczej będzie cierpieć i może narobić wiele szkód. Dlatego pozostawienie kota w domu pod czyjąś opieką, będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem.

Królika, chomika czy świnkę morską można zabrać ze sobą na wakacje, choć nie zawsze będzie to dla nich przyjemnością. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt, które chętnie opuszczają klatkę i swobodnie poruszają się po mieszkaniu – w pokoju hotelowym zapewnienie takich warunków może być niemożliwe.

 

Źródło: ©Newseria

 

Podoba Ci się? Skomentuj i udostępnij: