Weź udział w Festiwalu Podróżników KARAWANA 2018

Artystyczny rejs jachtem żaglowym do Antarktyki, Ałtaj zimą rowerem, współczesny Mozambik, życie Aborygenów – to tylko niektóre tematy Festiwalu Podróżników KARAWANA 2018.

Zapraszamy na Festiwal Podróżników KARAWANA 2018, który odbędzie się tradycyjnie w Rybniku w dniach 7-8 kwietnia 2018 r.

Po każdym festiwalowym dniu – Podróżnicze After Party w Żółtym Młynku – Rybnik ul. Św. Jana 2, www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia/.

Ponadto:
– Wystawa fotografii podróżniczej
– Spotkania z książką podróżniczą.
Kiermasz rękodzieła etnicznego
– Bufet wegetariański (Bar Wegetariański MASALA www.facebook.com/MasalaBarRybnik ).

PROGRAM FESTIWALU PODRÓŻNIKÓW KARAWANA 2018

SOBOTA – 07.04.2018 

13.00 – Trzy Sztuki w Antarktyce. FOTOGRAFIA – wernisaż wystawy Bartosza Stróżyńskiego
Trzy Sztuki w Antarktyce –  pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki. W lutym 2017 r. zespół trzech sztuk: Adam Nowak, Bartosz Stróżyński, Rafał Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Paweł Drozd, popłynęli jachtem żaglowym Selma Expeditions do Antarktyki aby tam tworzyć.
Bartosz Stróżyński – fotograf i filmowiec podwodny, kompozytor, autor tekstów, producent projektów multimedialnych. Autor książki pt. „AntArktyka. Podwodne zauroczenie”. Pomysłodawca i producent przedsięwzięcia Trzy Sztuki w Antarktyce. Uczestnik licznych wypraw fotograficznych. Zafascynowany Arktyką i Antarktyką. Specjalizuje się w fotografii zimowej, fotografii wodnych ssaków i fotografii podwodnej gadów.

Fot. Bartosz Stróżyński
Fot. z arch. Bartosza Stróżyńskiego

14.00 – Iśka Marchwica z Bike Jamboree – Ałtaj zimą rowerem

Iśka Marchwica – dziennikarz, etnomuzykolog, współzałożycielka portalu podróżniczo-kulturowego Etnosystem.pl, człowiek-menager, miłośniczka gór. Ałtaj zimą rowerem , “Bike Jamboree etap 8 – Jednak nie zamiorzli” – najtrudniejszy, najbardziej wymagający i najbardziej niebezpieczny etap pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree – blisko 1200 kilometrów zimą przez góry Ałtaj.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA, Fot. Magdalena Sobczak

15.20 – Tomasz Owsiany – Pod ciemną skórą Filipin

Tomasz Owsiany – romanista i tłumacz języka francuskiego. Autor pokazów podróżniczych, współpracownik miesięcznika “Poznaj Świat”. Autor książek “Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” oraz „Pod ciemną skórą Filipin”. Laureat Nagrody Kolosy  za wyprawę “Pod ciemną skórą Filipin”. Ośmiomiesięczna wyprawa poznawcza, sześć plemion i ludów oraz wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju.

Okładka książki “Pod ciemną skórą Filipin”
Fot. Tomasz Owsiany

16.40 – Iza Klementowska – Szkielet białego słonia

Iza Klementowska – reporterka i dziennikarka.  Autorka książek „Samotność Portugalczyka” , „Minuty. Reportaże o starości”, „Szkielet białego słonia” – opowieść o współczesnym Mozambiku, który wciąż jest mozaiką przeszłości z teraźniejszością, o bogatej kulturze i tradycjach, o ludziach poszukujących szczęścia.

Okładka książki “Szkielet białego słonia”

18.00 – Bartosz Stróżyński – Trzy Sztuki w Antarktyce

Fot. z arch. Bartosza Stróżyńskiego

19.20 – Marek Tomalik – ABORYGENI – rdzenni Australijczycy!

Marek Tomalik – podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy. Pasjonat i znawca Australii – która jest jego „miejscem na ziemi”. Autor książek o podróżach, w tym trzech o Australii: “Australia, moja miłość”, “Lady Australia” i “Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia”. ABORYGENI – rdzenni Australijczycy! Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki, czują się integralną częścią natury, jak zwierzęta, rośliny i skały. www.australia-przygoda.com , www.wsednosprawy.pl.

Fot. z arch. Marka Tomalika
Okładka książki “Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia”

NIEDZIELA – 08.04.2018 

13.00 – Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński – Pacific Crest Trail

Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński – wspólnie tworzą Terra Incognita Project www.terraprojekt.com.pl, który zakłada eksploracje długodystansowych szlaków górskich na terenie całego Świata. Dotychczas zaliczyli dwa na terenie USA: Appalachian Trail i Pacific Crest Trail, przez pustynię, góry i jeziora do śnieżnej Kanady – opowieść o wysokogórskim pieszym szlaku trekingowym na zachodnim wybrzeżu USA – 163 dni wędrówki.

 

Fot. z arch. Grzegorza Ozimińskiego i Macieja Stromczyńskiego

14.20 – Patrycja Paula Gas – Dajakowie – wolni ludzie z Borneo

Patrycja Paula Gas – antropolog, kulturoznawca, trener kompetencji międzykulturowych, wykładowca w Instytucie Studiów Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. W latach 2012-2014 wraz ze Zbyszkiem Janczukowiczem prowadziła badania antropologiczne na Jawie i Borneo. Autorka książki “Dajakowie – wolni ludzie z Borneo”. Czym zajmują się łowcy głów w czasach globalizacji? Jaki wpływ ma magia na ich życie? Jak polować na łowców głów?

Okładka książki “Dalajkowie Wolni ludzie z Borneo”
Fot. z arch. Patrycji Gas

15.40 – Jakub Czajkowski – Konno przez Mongolię i Kirgistan

Jakub Czajkowski – geograf i podróżnik. Organizuje i pilotuje wyprawy przygodowe, trekkingowe, konne i rowerowe w różne miejsca na ziemi. Konno przez Mongolię i Kirgistan –  wespniemy się na wysokie przełęcze Niebiańskich Gór Tien-szan i nad malownicze wysokogórskie jeziora. Galopując bezkresnym mongolskim stepem poczujemy wiatr we włosach ciesząc się prawdziwą, niczym nie skrępowaną wolnością.

Fot. z arch. Jakuba Czajkowskiego

17.00 – Anna Jaklewicz – Indiana Jones w spódnicy

Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolog i antropolog. Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Indiana Jones w spódnicy, czyli archeologiczne podróże Anny Jaklewicz do Sudanu – towarzyszyć będziemy misji archeologicznej, poznamy najciekawsze miejsca i najbardziej fascynujące tradycje współczesnego Sudanu.

Fot. Anna Jaklewicz

18.20 – Marcin Tomaszewski – YETI. Człowiek gór
YETI, czyli Marcin Tomaszewski, (ur. 1975) – jeden z najlepszych alpinistów młodego pokolenia wielokrotnie nagradzany za wybitne wertykalne osiągnięcia, instruktor wspinania, autor tekstów o tematyce górskiej i bajkopisarz, fotograf, twórca kolekcji biżuterii alpinistycznej oraz projektant odzieży. Z wykształcenia geodeta. Pomysłodawca projektu wspinaczkowego 4 żywioły. W 2017 r. ukazała się jego autobiograficzna książka „#Yeti40”.

Okładka książki “Yeti 40”
OLYMPUS DIGITAL CAMERA, Fot. z arch. Marcina Tomaszewskiego

Rezerwacja i sprzedaż:

http://biletyna.pl/event?q=karawana oraz Kasa Domu Kultury
tel. 32 4216222 w.39,
dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Karnet na cały festiwal – 30 zł. Bilet na sobotę lub niedzielę – 20 zł.

Organizatorami Karawany są: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, Szkoły Społeczne im. Jerzego Kukuczki www.ssp.rybnik.pl, Klubokawiarnia Żółty Młynek www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia/.

Sponsorem festiwalu jest Hotel Politański www.hotelpolitanski.pl, gdzie odpoczywać będą zaproszeni podróżnicy.

Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA 2018
Rybnik 7-8  kwietnia 2018 r.
www.facebook.com/festiwal.karawana/

Karawana 2018
Plakat KARAWANA 2018

Zapraszamy!