Zapraszamy na SŁOWIAŃSKI “JEDWAB” – melanż mody, muzyki i teatru

“Bal manekinów” – najnowszy projekt modowo – artystyczny z cyklu SŁOWIAŃSKI “JEDWAB” już 28 września.

SŁOWIAŃSKI “JEDWAB” to projekt, który powstał w 2014 roku, a jego pomysłodawczyni to Estera Grabarczyk. Projektantka jest zafascynowana recyklingiem i ożywianiem materii w nowej odsłonie. Artystka postanowiła pokazać światu swoją pasję poprzez len – materiał będący jednym z zapomnianych skarbów Dolnego Śląska. Tak powstał projekt SŁOWIAŃSKI “JEDWAB”, którego piąta odsłona zatytułowana “Bal manekinów” ujrzy światło dzienne w ostatni piątek września.

Dotychczas z cyklu “SŁOWIAŃSKI “JEDWAB” zostały zaprezentowane edycje: „Maki”, „Cztery Pory Roku”, „Żywioły Ziemi”, „Gothic i Rock”. Każda z tych odsłon ma wspólny mianownik – życie człowieka oraz len, czyli SŁOWIAŃSKI “JEDWAB”.

W kolejnych latach do projektu dołączali i zapraszani byli ludzie kochający sztukę w każdej jej odsłonie: mody, muzyki, tańca czy teatru. W latach 2014-2017 współorganizatorka i skrzypaczka Katarzyna Kolczyńska-Niemierowska, nadawała muzyczny ton temu wydarzeniu artystycznemu, a wspaniała tancerka Krystyna Mazurówna energetyzowała widzów swoim tańcem, prezentując jednocześnie fantastyczne kreacje projektantki Estery Grabarczyk.
W ubiegłym roku “SŁOWIAŃSKI “JEDWAB” w odsłonie „Gothic i Rock” został zaprezentowany na Fashion Day we Wrocławiu, odnosząc tam spektakularny sukces.
Tegoroczna edycja SŁOWIAŃSKIEGO”JEDWABIU” wzbogacona zostanie o prezentację dodatkowych projektów, a mianowicie nową odsłonę recyklingu i pokaz premierowy męskiej odzieży lnianej Andrzeja Grabarczyka. Dominującym kolorem tej edycji będzie biel i czerń, a stworzona biżuteria dopełnieniem kobiecości. Wszystkie stroje zaprezentowane podczas pokazów wraz z dodatkami pochodzą z zakładów lniarskich “Świat lnu” z Kamiennej Góry. “Bal manekinów” uświetni występ artystki Krystyny Mazurówny.
Pokaz poprzedzi wystawa autorstwa Estery Grabarczyk o jakże wymownym tytule ,,Maski ”.
„Bal Manekinów” to historia ludzi bez względu na płeć, wiek, rasę czy miejsce zamieszkania. To historia uwiązania, zniewolenia, zamknięcia w schematach które narzuca nam życie, to próba walki i wyzwolenia się z tych schematów, by sięgać po swoje marzenia. To odwieczna walka ze światem, który chce nas zamknąć w wyznaczonych ramach i naszym ludzkim pragnieniem wyrażania siebie. Zwycięstwo czy porażka to wynik siły naszych marzeń, które są życiową energią każdego człowieka.
Jak każdy sukces ten również jest efektem ciężkiej pracy wielu ludzi, ale przede wszystkim Estery i jej męża Andrzeja, który swoją miłość do żony przelewa w układy choreograficzne opracowywane dla modelek prezentujących poszczególne kolekcje.
Modelki, to również skarby Dolnego Śląska i to (nie)zapomniane, ponieważ są to kobiety, które żyją wśród nas i na co dzień pracują, studiują, wychowują dzieci. Prowadzą zwykłe życie, czerpiąc jednak niezwykłą radość z poszukiwania swojej drogi, otwierania się na świat i budowania swojego świadomego miejsca w życiu.

SŁOWIAŃSKI “JEDWAB”

edycja wrzesień 2018:

“Bal manekinów”

Pomysłodawcy:

Estera Grabarczyk

Andrzej Grabarczyk

słowiański "jedwab"

Organizatorzy:

Estera Grabarczyk

Andrzej Grabarczyk

Wałbrzyski Ośrodek Kultury

Stara Kopalnia-Centrum Nauki i Sztuki

Kiedy?
28 września (piątek)
Gdzie?
STARA KOPALNIA Centrum Nauki i Sztuki, ul. Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych
Godzina
19.00
Wstęp: Zaproszenia
ZAPRASZAMY!
***
ESTERA GRABARCZYK – fascynatorka biżuterii artystycznej, ubiorów lnianych i odzieżowego recyklingu, zdobywczyni kilku nagród i wyróżnień. Nie boi się mieszać materiałów i technik. Autorka indywidualnych wystaw “Ze wszystkiego i z niczego”, “Sezamie otwórz się”, “Steampunkt w powertexie”. Uczestniczka targów Targira, na których otrzymała wszelkie wyróżnienia w konkursie Art Nobilium. Instruktorka warsztatów: filcowe esy floresy, pozłotnictwa, malowania na szkle, powertexu, renowacji mebli i przedmiotów użytkowych metodą shabby schic. Autorka i organizatorka pokazów mody: “Recykling art”, “Drugie życie lnu i skóry”, “Spring 2013”, “Eco moda i uroda” oraz projektu SŁOWIAŃSKI “JEDWAB”, który jest marką Estery i jej męża Andrzeja. Za promowanie regionu na polu mody i stylu w projekcie ” Modna Wałbrzyszanka” otrzymała nagrodę od pani europoseł Lidii De Oedenberg, którą był wyjazd do Brukseli. Jej autorski pokaz “Maki” w 2014 roku zapoczątkował promowanie marki SŁOWIAŃSKI “JEDWAB” – len w innej odsłonie. Lubi pomagać innym, stąd nieobca jej jest współpraca ze stowarzyszeniami i fundacjami.
Jej motto “żyj i daj żyć innym”.
ANDRZEJ GRABARCZYK – organizator projektu SŁOWIAŃSKI “JEDWAB”, mąż Estery, choreograf i jeden z pomysłodawców ruchowo-wizualnej części pokazów. Od początku kibicował Esterze, z biegiem czasu zaangażował się czynnie w projekt. Z zawodu technik mechanik, który po drodze wykonywał różne zadania, aż w końcu odkrył w sobie duszę artysty i projektanta, dlatego w tegorocznej edycji sam zaprezentuje męską kolekcję lnianą. Człowiek twórczej energii, jego męskie oko podpowiada żonie w kwestii projektowania odzieży. Jest autorem nazwy SŁOWIAŃSKI “JEDWAB”. Z natury przewodnik stada, z miłości tancerz i choreograf. Pozytywnie zakręcony wielbiciel kobiecości, pierwszy widz przemiany kobiet.
Jego motto “puszczaj chleb po wodzie, a sam do Ciebie przypłynie – czyli mów o swoich potrzebach, a nuż ktoś usłyszy i Ci pomoże”.

Zainteresowanych nietuzinkową kreacją czy biżuterią w pojedynczym egzemplarzu zapraszamy do składania indywidualnych zamówień:

tel. 667332141, e-mail esterka585@wp.pl

Podoba Ci się? Skomentuj i udostępnij: